Kaitito: John Pratt
Tuhinga O Mua: 14 Huitanguru 2021
Rā Whakahou: 28 Hune 2024
Anonim
КАК ВЫБРАТЬ ЗДОРОВОГО ПОПУГАЯ МОНАХА КВАКЕРА? ЧТО НЕОБХОДИМО ЗНАТЬ ДО ПОКУПКИ ПТИЦЫ.
Ataata: КАК ВЫБРАТЬ ЗДОРОВОГО ПОПУГАЯ МОНАХА КВАКЕРА? ЧТО НЕОБХОДИМО ЗНАТЬ ДО ПОКУПКИ ПТИЦЫ.

Toka Te Manawa

Ko te T3 me te T4 he homoni e mahia ana e te repe tairoiro, i raro i te whakaongaonga o te homoni TSH, e whakaputaina ana hoki e te thyroid, e uru ana ki nga waahanga maha i roto i te tinana, e pa ana ki te pungao me te whakarato o te kaha mo te mahi tika. Tuhinga o mua.

Ko te inenga o enei homoni e tohuhia ana e te endocrinologist tetahi kaitohutohu ranei mo te aromatawai i te hauora o te tangata, te tirotiro ranei i te take ka puta pea etahi tohu e pa ana ki te ngoikoretanga o te thyroid, penei i te tino ngenge, te ngaro o nga makawe, te uaua ki te ngaro i te taumaha. ngaro o te hiahia, hei tauira.

He aha te mea utu nui?

Ko nga homoni T3 me te T4 e whakaputahia ana e te repe tairoi me te whakahaere i nga waahanga maha i roto i te tinana, e pa ana ki te pungawewe pūtau. Ko etahi o nga mahi matua o te T3 me te T4 i te tinana ko:


  • Te whanaketanga noa o nga kiko o te roro;
  • Metabolism o te momona, warowaihā me te pūmua;
  • Te whakaritenga o te ngakau kaha;
  • Te whakaongaonga o te manawa manawa pungarehu;
  • Te whakaritenga o te huringa paheketanga.

Ko te T4 ka whakaputahia e te tiroro ka piri tonu ki nga poroteini kia kawea ai i roto i te toto ki nga momo okana, ana, ka taea te mahi i tana mahi. Heoi, kia pai ai tana mahi, ka wehea a T4 mai i te pūmua, ka kaha te mahi, ka mohiotia hei T4 koreutu. Ako atu mo T4.

I te ate, ka whakaputahia te T4 e mahia ana kia ara ake ai tetahi atu momo hohe, ko te T3. Ahakoa ko te T3 te mea nui i ahu mai i te T4, ka whakaputahia e te thyroid enei homoni ki etahi waahanga iti ake. Tirohia nga korero mo T3.

Ka tohua te whakamatautau

Ko te inenga o te T3 me te T4 e tohuhia ana ka kitea he tohu me nga tohu e tohu ana kaore i te mahi tika te thyroid, a, he tohu pea mo te hypo hyperthyroidism ranei, te mate a Graves, te thyroiditis a Hashimoto ranei, hei tauira.


Hei taapiri, ko te mahinga i tenei whakamatautau ka taea ano te tohu he mahinga hei aromatawai i te hauora o te tangata, mo te tirotiro i te koretake o te wahine me te whakapae i te mate pukupuku o te thyroid.

Na, ko etahi o nga tohu me nga tohu tera pea he tohu mo te whakarereketanga o te thyroid me te inenga o te taumata T3 me te T4 e taunakitia ana:

  • Te uaua ki te whakaheke i te taumaha, ki te tiki i te taumaha ngawari me te tere;
  • Te whakaheke tere tere;
  • Ngenge tino nui;
  • Te ngoikoretanga;
  • Te whakanui i te hiahia;
  • Te ngaro o nga makawe, te kiri maroke me nga whao ngoikore;
  • Te pupuhi;
  • Te rereke o te huringa paheketanga;
  • Hurihia te tere o te manawa.

Hei taapiri ki te inenga T3 me te T4, ko etahi atu whakamatautau ka tonoa kia kaha ki te whakaū i te tohu mate, ko te rahinga o te taiaki TSH me nga paturopi, a ka taea ano hoki te mahi i te ultrasound thyroid. Rapua nga korero mo nga whakamatautau kua tohua hei aromatawai i te taika.


Me pehea te maarama ki te mutunga

Ko nga hua o te whakamātautau T3 me te T4 me arotake e te endocrinologist, rata whanui, taakuta ranei i tohu i te whakamātautau, me nga hua o etahi atu whakamātautau e aromatawai ana i te tairoiro, te tau me te hauora o te tangata. I te nuinga, ko nga taumata o te T3 me te T4 e kiia ana he noa:

  • Tapeke T3: 80 me 180 ng / dL;
  • T3 koreutu:2.5 - 4.0 ng / dL;
  • Tapeke T4: 4.5 - 12.6 µg / dL;
  • T4 Koreutu: 0.9 - 1.8 ng / dL.

Na, kia rite ki nga uara o te T3 me te T4, ka taea pea te mohio mena e mahi tika ana te thyroid. I te nuinga o nga wa, ko nga uara o te T3 me te T4 i runga ake i te uara tohutoro he tohu mo te hyperthyroidism, engari ko nga uara o raro he tohu mo te hypothyroidism, engari me aata whakamaatautau ano i te otinga.

Taunakitia

He Mate Kiwi toku?

He Mate Kiwi toku?

TirohangaKo te kiwi, e kiia ana ko te kuihi Hainamana, he mea pai me te karakara taapiri ki to kai o ia ra. Arā, ki te kore koe e mate mate ki te kiwi. Neke atu i te 30 tau, kua mohiotia te kiwifruit...
Maimai Whiu me te Whakaora Wā: "Ko Te Wa Te Wa"

Maimai Whiu me te Whakaora Wā: "Ko Te Wa Te Wa"

Pakaru 101Ka pa te mate ka pakaru te toto ki te aukati ka pakaru ranei te ipu toto ka aukati i te rere o te toto ki tetahi waahanga o te roro. Ka tiimata te mate o nga roro roro ka ngaro te roro i te...