Kaitito: Robert Simon
Tuhinga O Mua: 17 Hune 2021
Rā Whakahou: 22 Hune 2024
Anonim
He aha te whakamātautau whakahaumanu I te mate ūtaetae? (What are Breast Cancer Clinical Trials?)
Ataata: He aha te whakamātautau whakahaumanu I te mate ūtaetae? (What are Breast Cancer Clinical Trials?)

Toka Te Manawa

Tirohanga

Ko to repe thyroid kei roto i to kaki, kei raro noa iho o to aporo Arama. Ka hangaia e te thyroid nga homoni me te whakahaere i te whakamahinga o to tinana i te kaha me te aro o to tinana ki etahi atu homoni.

Ka puta i te taakoro te homoni e kiia nei ko te triiodothyronine, e mohiotia ana ko T3. Ka whakaputahia he hormoni e kiia ana ko te thyroxine, e mohiotia ana ko T4. Tahi, ko enei homoni e whakahaere ana i te paemahana o to tinana, te pungao, me te tere o te ngakau.

Ko te nuinga o te T3 o to tinana e herea ana ki te pūmua. Ko te T3 e kore e herea ki te pūmua e kiia ana ko T3 koreutu ka porohurihia ki roto i o toto. Ko te momo whakamatautau T3 noa, e mohiotia ana ko te T3 katoa o nga whakamatautau, e whanganga ana i nga momo T3 e rua i roto i o toto.

Ma te ine i te T3 i roto i to toto, ka taea pea e to taakuta te whakatau mena kei te raru koe ki te tairoiro.

He aha nga taote e mahi ana i nga whakamatautau T3

Ka tohua e to taakuta te whakamatautau T3 mena kei te whakapaehia e ratau he raru ki to tairoiro.

Ko nga raru taawewe pea ka uru atu ki:

  • hyperthyroidism: ka hua ke i te nui o te homo thyroid i to thyroid
  • hypopituitarism: ka kore e puta i to repe pituitary i te nuinga o nga homoni pituitary
  • hypothyroidism tuatahi, tuarua ranei: ka kore e puta mai i te thyroid he nui noa atu o nga homo thyroid
  • ngoikore o te waa thyrotoxic: ka hua mai i te nui o te homone thyroid, ka ngoikore te uaua

Ma te raru o te taimana e mate ai nga tohu maha. Hei tauira, tera pea ka raru to hinengaro penei i te manukanuka, nga raru o te tinana ranei penei i te koroke me te waatea o te wa.


Ko etahi atu tohu tohu ka taea:

  • ngoikore me te mauiui
  • te uaua ki te moe
  • te whakanui ake i te aro ki te wera me te makariri ranei
  • te whakaheke taumaha riro ranei
  • kiri maroke puehu ranei
  • maroke, ka riri, ka pupuhi, ka pupuhi ranei nga kanohi
  • ngaronga makawe
  • nga ru o te ringa
  • nui haere te auau o te ngakau

Mena kua whakatutukihia e koe tetahi raru thyroid, ka whakamahia pea e to taakuta te whakamatautau T3 kia kite mena kua whakarereketia to ahua.

I etahi wa, ka tono pea to taakuta i te whakamatautau T4, i te TSH ranei. Ko te TSH, ko te homoni whakaohooho-taiha ranei, te homoni e whakaohooho ana i to thyroid ki te whakaputa i te T3 me te T4. Ko te whakamatautau i nga taumata o tetahi o enei atu homoni ranei hei awhina i to taakuta ki te whakaatu i nga korero kei te tupu.

Te whakarite mo te whakamatautau T3

He mea nui ki te korero ki to taakuta nga rongoa katoa e inu ana koe i tenei wa, na te mea ka raru pea etahi i nga hua o te whakamatautau T3. Mena kua mohio to taakuta mo o rongoa i mua, ka taea e raatau te korero ki a koe kia mutu te whakamahi i era wa, kia whakaarohia ranei te paanga ka whakamaoritia o hua.


Ko etahi rongoa ka pa ki o taumata T3:

  • raau taero e pa ana ki te thyroid
  • steroids
  • pire whakahaere whanau, etahi atu rongoa ranei kei roto ko nga homoni, penei i te androgens me te estrogen

Te mahinga mo te whakamatautau T3

Ko te whakamātautau T3 he kukume noa i to toto. Ka whakamatautauria te toto i roto i te whare taiwhanga.

Te tikanga, ko nga hua kaute mai i te 100 ki te 200 nanogram mo ia haurau (ng / dL).

Ko te hua o te whakamatautau T3 noa kaore i te kii he tino pai te mahi o to thyroid. Ko te ine i to T4 me te TSH ka awhina i to taakuta ki te whakaaro mena he raru tauroro koe ahakoa he hua T3 noa.

He aha te tikanga o nga hua whakamatautau T3 rereke?

Na te mea he uaua nga mahi a te thyroid, kaore pea tenei whakamatautau kotahi e hoatu ki to taakuta nga whakautu tika mo te mea he. Heoi, ko nga hua rereke ka awhina i te tohu ki te huarahi tika. Ka taea hoki e to taakuta te tohu ki te mahi i tetahi whakamatautau T4, TSH ranei kia marama ake ai te ahua o to mahi thyroid.


Ko nga taumata tiketike o te T3 e kitea ana i roto i nga wa hapu me nga mate pukupuku ate. Mena i whangangahia e to whakamatautau T3 te taumata T3 koreutu, ka taea pea e to taakuta te whakakore i enei tikanga.

Taumata T3 teitei

Mena kaore koe i te hapu, kei te mate ranei koe i te mate ate, ko te nui o te taumata T3 e tohu ana i nga take tauroro, penei i te:

  • Mate o te urupa
  • hyperthyroidism
  • kore mamae (puku) thyroiditis
  • pararutiki haukotooto
  • kaokao goular nodular

Ko nga taumata T3 tiketike pea e tohu ana i te nui o te pūmua i roto i te toto. I etahi wa, ko enei taumata teitei ka tohu i te mate pukupuku thyroid ranei, i te thyrotoxicosis ranei.

Nga taumata T3 iti

Ko nga taumata iti o te T3 e tohu ana i te hypothyroidism me te hiakai ranei. Ka taea hoki te tohu he mate maoro koe mai i te mea kua heke nga taumata T3 i te wa e mate ana koe. Mena kua mate koe ki te hohipera, ka iti pea to reanga T3.

Koinei tetahi o nga take kaore e whakamahia e nga taakuta te whakamatautau T3 anake hei whakamatautau thyroid. Engari, ka whakamahia e ratau me te whakamatautau T4 me te TSH kia tino kitea ai te ahua o te mahi o to thyroid.

Nga raru o te whakamatautau T3

Mena kua tohua to toto, ka tatari koe kia iti ake to awangawanga i te waa e whakahaerehia ana. Akene he iti to toto, he maru ranei i muri iho. I etahi wa, ka marama pea koe.

Ko nga tohu nui, ahakoa he onge, ka mate pea te ngoikore, te mate, te toto toto, me te mumura o te uaua.

Te Whiwhi Rongonui

Tuhinga o mua

Tuhinga o mua

Ko te higello i he mate kitakita o te papa o nga whekau. Na te roopu huakita i kiia ko higella.He maha nga momo huakita higella, tae atu ki: higella onnei, e kiia ana ko te "roopu D" higella...
Fluticasone me te Vilanterol Oral Inhalation

Fluticasone me te Vilanterol Oral Inhalation

Ko te whakakotahitanga o te flutica one me te vilanterol e whakamahia ana hei whakahaere i te pupuhi, te poto o te manawa, te mare, me te piri o te pouaka na te huangō me te paru tutukitanga (COPD; he...